آموزشی کنترل پروژه به کمک نرم افزار Microsoft Project

سرفصل مطالب :

bull; بررسی مفاهیم کنترل و مدیریت پروژه

bull; تعریف پروژه ، شناسنا مه ، تقویم و تنظیم تاریخ آن

bull; انواع و زمان فعالیت ها ، ارتباط و دسته بندی فعالیت ها

bull; تخصیص و تسطیح منابع

bull; مسیر09367292276

09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com
09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com

بحرانی

bull; محدودیت ها و تاریخ مقرر

bull; ایجاد فیلد های سفارشی ، جداول ، نما و فرم

bull; گروه بندی و فیلتر

bull; مباحث مرتبط با هزینه

bull; خط مبنا و موارد کاربرد آن

bull; انواع گزارشهای نرم افزار

bull; پیگیری و به هنگام سازی پروژه

bull; کار باقابلیت های Collaboratio

ین یک نمونه برنامه ریزی پروژه ساختمانی به وسیله نرم افزار Microsoft Project می باشد. برای ساخت یک ساختمان 4 طبقه منابع و هزینه آنها به خوبی تعریف شده اند و به خوبی می توان مدیریت زمان، هزینه ها و منابع را روی این پروژه انجام داد.

فایل خروجی Cash Flow که توسط Microsoft Project تولید شده نیز ضمیمه شده است

09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com
09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com

ادامه لینک دانلود رایگاننمونه پروژه MSPمربوط به یک ساختمان بتنی قرار داده شده است. این پروژه مربوط به درس مدیریت و کنترل پروژه می باشد که یکی از دروس اصلی و بسیار کاربردی مهندسی صنایع است که در مقطع کارشناسی تدریس می شود یادگیری این درس یک امتیاز مثبت در زمینه اشتغال آینده دانشجویان این رشته است. در این درس به صورت کامل از پیاده سازی یک پروژه از ابتدا تا انتها پرداخته می شود، کلیه فعالیت ها ذکر شده، منابع آورده می شود و برنامه های زمان بندی ارائه می شود.

Microsoft Project محصولی از نرم افزار مدیریت پروژه است که توسط مایکروسافت تهیه و فروش شده است. این برنامه برای کمک به یک مدیر پروژه در تدوین برنامه ، تعیین منابع برای وظایف ، پیگیری پیشرفت کار ، مدیریت بودجه و تجزیه و تحلیل حجم کارها طراحی شده است.

Microsoft Project سومین برنامه کاربردی مبتنی بر Microsoft Windows بود. با گذشت چند سال از راه اندازی آن ، این نرم افزار غالب نرم افزار مدیریت پروژه مبتنی بر رایانه شخصی شد.

Microsoft Project سازمانها را قادر می سازد تا مدیریت بهره برداری از منابع را کنترل کنند ، تنگناها را زود تشخیص دهند ، نیازهای منابع را با دقت پیش بینی کنند و انتخاب پروژه و تحویل به موقع را بهبود بخشند.

تعریف پروژه

یک پروژه یک تلاش موقت است که به منظور تولید یک محصول ، خدمات یا نتیجه منحصر به فرد با یک شروع و پایان مشخص (معمولاً محدود به زمان ، و غالباً با تأمین بودجه یا کارکنان) انجام می شود که برای دستیابی به اهداف منحصر به فرد، به طور معمول برای ایجاد تغییرات مفید یا ارزش افزوده انجام می شود.09367292276

09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com
09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com

برای بهره گیری از دانش مدیریت پروژه، در اولین قدم باید پروژه را از کارهای عادی و روزمره باز شناخت. کاری که آغاز مشخص دارد، اهداف مشخصی را دنبال می کند و باید تحت ویژگی های مشخصی در زمان معین تحویل شود، یک پروژه است و نمی توان آن را بخشی از کارهای تکراری و روزانه دانست. بعد از انجام پروژه چیزی پدید می آید که تا پیش از آن وجود نداشته است. پروژه ها صرفنظر از اندازه هایشان همگی کارهایی نو هستند. از برگزاری یک رزمایش بزرگ نظامی تا تغییر دکوراسیون یک اتاق همگی پروژه هایی هستند که باید به درستی و در همان اولین مرتبه، که آخرین مرتبه نیز هست، انجام پذیرند. افراد باید بیاموزند که چگونه پروژه ها را در کنار کارهای تکراری خود به خوبی به نتیجه برسانند. نباید فراموش کرد که در بسیاری از موارد جز اولین اجرا، شانسی برای اجرای مجدد کار نیست. برای مواجهه مناسب با پروژه ها، افراد باید دید خود را تغییر دهند. بیشتر کارهای روزانه، تکراری و دارای فرآیند مشخص هستند؛ اما نمی توان برای آنها پایان مشخصی را قائل شد. پروژه ها دارای نتایج پایانی مشخصی هستند که با رسیدن به آنها پروژه پایان یافته خواهد بود. پروژه های دوره زمانی مشخصی دارند و اغلب بودجه اختصاصی میگیرند و گروه مشخصی برای اجرای آنها در نظر گرفته می شود. نتایج پایانی پروژه ها با آنچه از کارهای روزانه انتظار می رود نیز متفاوت است.یکی از راه های مدیریت پروژه، استفاده از نرم افزارهای مدیریت پروژه مانند MSP یا همان (Microsoft Project) است. MSP از پر کاربرد ترین نرم افزار های مدیریت و برنامه ریزی پروژه است. از بهترین ویژگی های این نرم افزار رابط کاربری خوب آن است که موجب می شود کاربران خیلی راحت با نرم افزار کار کنند. به کمک نرم افزار MSP، می توانید برنامه ریزی و کنترل پروژه هایتان را سریع تر، آسان تر و با دقت و مهارت بسیار بالایی انجام دهید و در زمان هم صرفه جویی کنید. همانطور که پیتر دراکر پدر علم مدیریت نوین می گوید: <<زمان کمیاب ترین منبع است و تا زمانی که نتوانید زمان را مدیریت کنید، هیچ چیز دیگری را نمی توانید مدیریت کنید.>>

مزایای مدیریت پروژه با MSP

از نرم افزار MS Project و فن برنامه ریزی، می توانید علاوه بر مسائل شغلی، برای امور مربوط به زندگی شخصی هم استفاده کنید. شما با MSP می توانید برنامه ریزی یک سفر، برنامه ریزی قبولی در کنکور و.را هم انجام دهید. بعضی از قابلیت های نرم افزار MSP عبارتند از:

09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com
09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com

مدیریت کارآمد و اثربخش و زمان بندی با قابلیت اجرا در پروژه

نمایش مراحل اجرایی برای کارفرمایان و مشتریان

برنامه ریزی قدم به قدم

به کار گیری قدرتمند اطلاعات و امکان برقراری ارتباط موثر بین آنها

برقراری ارتباط با سایر نرم افزارهای مجموعه آفیس

ایجاد نمودارها و جداول حرفه ای

تهیه گزارشات دقیق

ارائه اطلاعات با فرمت های مختلف

افزایش توان کار تیمی

سازگاری با جدیدترین نسخه های ویندوز

دسترسی آسان و سریع به اطلاعات

و.

ما برای آموزش مدیریت پروژه و نرم افزار MSP از فلسفه ژاپنی کایزن استفاده می کنیم؛ کایزن یعنی بهبود مستمر و مداوم. روشی که باعث شد ژاپنی ها کشور با خاک یکسان شده خود را از نو بسازند! و ما می خواهیم با این روش، یادگیری MSP را به گام های کوچک تبدیل کنیم تا بتوانیم در یک بازه زمانی نسبتا کوتاه، این نرم افزار را به خوبی یاد بگیریم.

سرفصل های مدیریت پروژه با نرم افزار MSP

روش کار با نرم افزار قدرتمند MS Project و اینکه چگونه بیشترین استفاده را از آن ببرید.

ساخت تمامی فعالیت های پروژه مانند: فعالیت های کاری، خلاصه فعالیت ها، Milestone ها و فعالیت های دوره ای

ساخت انواع منابع پروژه

بررسی و تخمین هزینه ها

ایجاد ارتباط و وابستگی بین فعالیت ها

اختصاص منابع به فعالیت ها برای ساختن یک زمان بندی پروژه واقع گرایانه

کار با نماها

ایجاد گزارشات

و.

حالا آماده اید که باهم گام اول را برداریم؟ قبل از شروع کار توصیه می کنم که مقاله زیر را مطالعه کنید:

ده اصطلاحی که هر مدیر پروژه باید بداند!

09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com
09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com

گشت و گذاری در نرم افزار MSP

وقتی نرم افزار MSP را از منوی استارت اجرا می کنید، یک صفحه باز می شود که در سمت راست صفحه گزینه هایی برای ساخت پروژه های جدید در مدل های مختلف می بینید.

Blank project: با کلیک روی این گزینه یک پروژه جدید و خالی ایجاد می شود. زمانی این گزینه را انتخاب کنید که می خواهید یک پروژه را از فاز صفر، خودتان تهیه کرده و کلیه تنظیمات موردنظر را روی آن انجام دهید. سپس می توانید این پروژه را ذخیره کنید و در دفعات بعد همین پروژه را به عنوان یک الگو برای انجام پروژه های دیگر استفاده کنید. کلید های میانبر برای ایجاد پرژه جدید Ctrl+N است.

New from existing project: در صورتی که پروژه های دیگری در سیستم خود داشته باشید، با کلیک روی این گزینه می توانید آنها را انتخاب و استفاده کنید.

New from excel workbook: فرض کنید یک لیست از فعالیت ها را در برنامه Excel دارید و تخمین از کار یا مدت زمان انجام کار را هم از همکارانتان گرفتید، می توانید با استفاده از این گزینه، اطلاعات را از Excel به نرم افزار MSP وارد کنید.

New from SharePoint task list: می توانید پروژه خود را بر اساس فرمی در برنامه Share point ایجاد کنید.

Recent: با کلیک روی این گزینه پروژ ه هایی که اخیرا انجام داد ه اید را می بینید، بنابر این اگر خواستید یکی از آنها را باز کنید، کافی است روی آن پروژه کلیک کنید.

مدیریت پروژه با نرم افزار MSP09367292276

09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com
09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com

استفاده از قالب های آماده در نرم افزار MSP

More template: در تصویر بالا این گزینه را هایلایت کرده ام. با کلیک روی این گزینه به صفحه New هدایت می شوید. الگوها یا Templateهای زیادی برای شما نمایش داده می شود. می توانید از آنها به عنوان الگو برای ساخت پروژه خود استفاده کنید. مزیت این الگو ها این است که کلیه تنظیمات معمول پروژه در آنها به صورت آماده وجود دارد. در صورت عدم وجود الگوی موردنظر، شما می توانید با استفاده از کادر جستجو این صفحه هر نوع الگویی که موردنظرتان است را جست و جو کنید تا در صورت وجود در سرور مایکروسافت در اختیار شما قرار داده شود. ولی برای شروع همیشه بهتر است یک پروژه را خودتان از ابتدا و فاز صفر شروع کرده و کلیه تنظیمات اعم از تقویم ها و محاسبات زمانی و تنظیمات مربوط به چاپ اطلاعات و. را ایجاد کنید. سپس از همین پروژه اختصاصی شده توسط خودتان به عنوان یک الگو برای پروژه های بعدی استفاده کنید.

مدیریت پروژه با نرم افزار MSP -Project

استفاده از قالب های آماده در نرم افزار MSP

More projects: این گزینه نیز در پنجره Project Options (دو تصویر بالاتر) هایلایت شده است. با انتخاب این گزینه به صفحه Open هدایت می شوید. این گزینه به شما این امکان را می دهد که تمام پروژه ها و حتی تمام رایانه تان را جستجو کنید تا فایلی که مورد نظرتان است را باز کنید.

مدیریت پروژه با نرم افزار MSP - project

ایجاد یک پروژه جدید با نرم افزار MSP

برای ایجاد یک پروژه جدید، گزینه Blank project را از این صفحه انتخاب کنید تا وارد یک پروژه خالی شوید. وقتی روی Blank project کلیک کنید پنجره ای پیش روی شما گشوده می شود که شامل قسمت های مختلفی است که به معرفی آنها می پردازیم:

09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com
09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com

در سمت چپ نوا عنوان، نوار دسترسی سریع قرار دارد که در آن دکمه هایی هست که از آنها زیاد استفاده می کنیم مانند Save، Undo و. در واقع این نوار شامل لیستی از ابزار ها و فرمان های پر کاربرد است تا در صورت نیاز سریع تر در دسترس باشند. با زدن تیک هر کدام، در قسمت بالای نوار ریبون نمایش داده می شود. در قسمت پایین این نوار کشویی، دو گزینه قابل دسترسی است، More commands و Show blow the ribbon. که به توضیح این موارد در ادامه خواهیم پرداخت.

در قسمت وسط نوار عنوان، نام پروژه ای که باز است و از آن استفاده می کنید نوشته شده است.

در قسمت بالا وگوشه سمت راست دکمه های کنترلی قرار دارند. مانند دکمه Close یا بستن و دکمه Minimize و Restore down که برای کوچک و بزرگ کردن پنجره برنامه استفاده می شود.

نوار پایین تر، ریبون نام دارد که شامل گروه هایی است که داخل هر کدام از آنها فرمان های مختلفی برای انجام تغییرات مورد نظر در برنامه وجود دارد.

در قسمت پایین ریبون Timeline یا خط زمان قرار دارد، خط زمان محوری است که انجام مهمترین رویدادها و فعالیت های پروژه را نمایش می دهد. به صورت پیش فرض خالی است و شما باید انتخاب کنید که کدام رویداد ها یا فعالیت ها برای نمایش در این نما قرار گیرند. این نما درک خوبی از وضعیت پروژه به شما می دهد. برای نمایش خط زمانی و انتخاب رویدادهای موردنظر در آن می توانید از سربرگ View و گروه ریبونی Time line در کادر روبروی این گزینه، Time line را انتخاب کرده و تیک این گزینه را فعال کنید تا نمایش داده شود. این نوار، زمان پروژه را در قالب یک نوار خطی نمایش می دهد که با Zoom کردن روی آن، زمان را در قالب ساعت مشاهده می کنید.

در پایین تر نمای Gantt chart یا روند وظایف را دارید که دارای دو قسمت است: جدول وظایف و نمودار وظایف. در جدول وظایف که در سمت چپ قرار دارد اطلاعات قرار می گیرند، مثل: نام فعالیت ها، تاریخ شروع و پایان، مدت زمان اجرای پروژه. در سمت راست نمودار وظایف قرار گرفته که یک نمایش گرافیکی از روند زمانی و اشتراکی کار ها به شما نمایش می دهد.

میله خاکستری یا میله جداکننده یا Divider جدول وظایف و نمودار وظایف را از هم جدا می کند.

بردار زمانی که در بالای قسمت نمودار وظایف قرار گرفته و مثل یک تقویم است، این بردار یک خط کش بی انتهاست که تمام کار ها در آن رسم می شوند، اما به جای واحد های طول، واحد های زمانی شامل هفته، ماه و روز و ساعت به کار می روند.

در پایین سمت راست ابزار بزرگنمایی یا همان Zoom قرار دارد و در کنار آن حالت های مختلف نمایش در اختیار شما قرار دارد.

در کنار ابزار بزرگنمایی حالتهای مختلف نمایش را می توانید مشاهده کنید.

مدیریت پروژه با نرم افزار MSP - Project

سفارشی کردن نوار ابزار سریع

زمانی که روی یک پروژه کار می کنید، ممکن است متوجه شوید که از یکسری فرمان ها را زیاد استفاده می کنید و دوست دارید که همیشه دم دستتان باشد. می توانید این فرمان ها را در نوار ابزار Quick access یا ریبون اضافه کنید تا دسترسی به آنها آسان شود. این تغییرات در هر فایل پروژ ه ای که باز می کنید، نشان داده می شوند. تنها کاری که لازم است انجام دهید، این است که به فرمان مورد نظرتان در ریبون بروید و روی آن کلیک راست کنید و بعد گزینه Add to Quick access toolbar را انتخاب کنید. من در اینجا فرمان Task را انتخاب کردم.

09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com
09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com

مدیریت پروژه با نرم افزار MSP

اگر می خواهید فرمانی را به نوار دسترسی سریع اضافه کنید، روی فلش کوچک نشان داده شده در تصویر زیر کلیک کرده لیست کشویی Customize quick access toolbar باز می شود. روی More commands کلیک کنید.

سفارشی کردن محیط نرم افزار مدیریت پروژه MSP

پنجرهٔ Project options باز می شود. روی Quick access toolbar کلیک کنید. فرمان مورد نظر را انتخاب کنید که ما در اینجا فرمان Cut را انتخاب کردیم. روی Add کلیک کنید. سپس روی Ok کلیک کنید.

سفارشی کردن محیط نرم افزار مدیریت پروژه MSP

اضافه کردن سربرگ به نرم افزار MSP

اگر تعداد فرمان های مورد علاقه تان زیاد است، می توانید سربرگ ها و گروه هایی به ریبون اضافه کنید. پس مراحل زیر را انجام دهید:

پنجره Project options را باز کنید ولی این بار روی Customize ribbon کلیک کنید.

در سمت راست لیستی از سربرگ ها را می بینید و اگر بخواهید یک سربرگ جدید اضافه کنید روی گزینه New tab کلیک کنید.

اگر می خواهید یک گروه جدید به سربرگ هایتان اضافه شود روی New group کلیک کنید.

سپس برای سربرگ جدید تان یک اسم بگذارید، آن را انتخاب کنید، روی گزینه Rename کلیک کنید و اسم را در کادر مربوطه وارد کنید.

حالا از کادر سمت راست فرمان موردنظر را انتخاب کنید.

روی Add کلیک کنید.

با استفاده از فلش ها گروه جدید را در لیست جابجا کنید.

حالا روی Ok کلیک کنید.

سفارشی کردن محیط نرم افزار مدیریت پروژه MSP

برای اینکه ببینید هر فرمان در کجا قرار دارد با استفاده همین پنجرهٔ Project options می توانید مسیر قرارگیری یک فرمان را ببینید برای این کار مراحل زیر را انجام دهید:

روی Customize ribbon کلیک کنید تا تک تک فرمان های داخل پروژه را ببینید به قسمت Choose commands from بروید.

روی فلش به سمت پایین کلیک کنید و بعد گزینه All commands را انتخاب کنید.

سپس به دنبال فرمان مورد نظر خود بگردید. وقتی ماوس را روی فرمان قرار دهید، راهنمای کنار نشانگر به ما می گوید که چیزی که دنبال آن هستید در کدام سربرگ و بخش قرار دارد.

سفارشی کردن محیط نرم افزار مدیریت پروژه MSP

ویژگی Tell me what to you do

خوب حالا وقت آن رسیده تا یک ویژگی جالب که به این مطلب مرتبط است بیان کنیم و آن معرفی ویژگی Tell me what to you do است. در نسخه MSP 2016 به بعد این ویژگی فعال است. این ویژگی شرایطی را فراهم کرده که دیگر به جستجو کردن در سربرگ های ریبون نیازی ندارید به جای آن می توانید روی باکس Tell me what to do که بعد از آخرین سربرگ موجود در ریبون یعنی Format قرار گرفته است، کلیک کنید و بعد یک کلید واژه را تایپ کنید، مثلا می خواهید دنبال لینک بین پروژه ها یا به اصطلاح Links between projects بگردید پس کلیدواژه Link را تایپ کنید و بعد یک منوی کشویی به همراه فرمان های در دسترس به شما نشان داده می شود، روی فرمان مورد نظر کلیک کنید، پنجره ای باز می شود که پنجره Links between projects است.

09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com
azsoftir.com
09367292276
09367292276
azsoftir@gmail.com

با نرم افزار Msp , انجام پروژه های مهندسی صنایع با نرم افزار Msp , انجام پروژه های مهندسی ع

ایجاد یک پروژه با نرم‌افزار MSP

برنامه ریزی و کنترل پروژه با نرم افزار MSP | دوره کنترل پروژه | دوره MSP | دوره آموزش کنترل پروژه

کاربرد نرم افزار MSP در کنترل پروژه

انجام پروژه های برنامه ریزی و کنترل پروژه ابنیه با نرم افزار MSP

پروژه ,یک ,های ,نرم ,افزار ,ها ,نرم افزار ,مدیریت پروژه ,می شود ,می توانید ,کلیک کنید ,comazsoftir com0936729227609367292276azsoftir@gmail comazsoftir ,0936729227609367292276azsoftir@gmail comazsoftir com0936729227609367292276azsoftir@gmail ,افزار مدیریت پروژه ,کنید مدیریت پروژه

مشخصات

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها


اللهم عجل لولیک الفرج بحق زینب کبری سلام الله علیها وب سل RISMEDIA وبسایت برنامه نویسی PC Info bargriz plusfile novinpci taranompayizc banpaudredlab cheap replica watches LoverToLover